2023 General Election
Official Results

State Supreme Court Justice 4th Judicial District for Franklin County (Vote for 1)

Carl G. Falotico (DEM) 2,143
Paul E. Davenport (REP, CON) 3,079
REP 2,658
CON 421
Write-in 7

Supervisor for Bangor, Franklin County (Vote for 1)

Tim Tallman (DEM, REP) 294
DEM 110
REP 184
Write-in 6

Supervisor for Bellmont, Franklin County (Vote for 1)

Sara Titus (SUN) 160
Write-in 1

Supervisor for Bombay, Franklin County (Vote for 1)

Christopher Jock (DEM) 152
Write-in 1

Supervisor for Brandon, Franklin County (Vote for 1)

Michael Lawrence (REP) 55
Write-in 0

Supervisor for Brighton, Franklin County (Vote for 1)

Peter Shrope (DEM, CON) 140
DEM 104
CON 36
Write-in 3

Supervisor for Burke, Franklin County (Vote for 1)

William K. Wood (REP, AGR) 124
REP 111
AGR 13
Write-in 1

Supervisor for Chateaugay, Franklin County (Vote for 1)

Donald W. Bilow (DEM) 136
Write-in 2

Supervisor for Dickinson, Franklin County (Vote for 1)

Sherry Smith (REP) 100
Write-in 0

Supervisor for Fort Covington, Franklin County (Vote for 1)

Patricia Manchester (DEM) 98
Write-in 1

Supervisor for Franklin, Franklin County (Vote for 1)

Dot Brown (DEM) 157
Write-in 3

Supervisor for Moira, Franklin County (Vote for 1)

Dawna Langdon (DEM, REP) 265
DEM 101
REP 164
Chad K. Niles (CON) 406
Write-in 1

Supervisor for Santa Clara, Franklin County (Vote for 1)

Robert Curry (REP) 59
Write-in 1

Supervisor for Waverly, Franklin County (Vote for 1)

Ernest Witkowski (DEM) 161
Michelle Brockway (REP) 124
Write-in 40

Town Clerk for Bangor, Franklin County (Vote for 1)

Carol Edwards (DEM, REP) 314
DEM 121
REP 193
Write-in 13

Town Clerk for Bellmont, Franklin County (Vote for 1)

Lisa M. Vanier (SUN) 150
Write-in 0

Town Clerk for Bombay, Franklin County (Vote for 1)

Jennifer Reardon (DEM) 155
Write-in 0

Town Clerk for Brandon, Franklin County (Vote for 1)

Christine Marshall (REP) 66
Write-in 1

Town Clerk for Chateaugay, Franklin County (Vote for 1)

Phyllis Lemay (DEM) 141
Write-in 1

Town Clerk for Dickinson, Franklin County (Vote for 1)

Tammy Daggett (REP) 102
Write-in 0

Town Clerk for Fort Covington, Franklin County (Vote for 1)

Nicole Stowell (DEM) 105
Write-in 0

Town Clerk for Tupper Lake, Franklin County (Vote for 1)

Mary Kay Kucipeck Strack (REP, MLP) 515
REP 438
MLP 77
Write-in 2

Town Clerk for Waverly, Franklin County (Vote for 1)

Deborah Fraser (REP) 296
Write-in 1


Town Clerk/Tax Collector for Brighton, Franklin County (Vote for 1)

Elizabeth DeFonce (DEM, CON) 142
DEM 100
CON 42
Write-in 0


Town Clerk/Tax Collector for Franklin, Franklin County (Vote for 1)

Lauren LeFebvre (DEM) 164
Write-in 1

Town Clerk/Tax Collector for Santa Clara, Franklin County (Vote for 1)

Laurie McGill (REP) 65
Write-in 0

Council Member for Bangor, Franklin County (Vote for 2)

Barry White (DEM, REP) 285
DEM 113
REP 172
Joey St.Mary (DEM, REP) 286
DEM 114
REP 172
Write-in 54

Council Member for Bellmont, Franklin County (Vote for 2)

Harley E. Titus (SUN) 147
Jeffrey Manley (SUN) 142
Write-in 0

Council Member for Bombay, Franklin County (Vote for 2)

Michael Kelley (DEM) 130
Sarah Devlin (DEM) 120
Jenelle Niles (INT) 65
Write-in 0

Council Member for Brandon, Franklin County (Vote for 2)

Randy French (REP) 65
Kenneth Fish (REP) 52
Write-in 1

Council Member for Brighton, Franklin County (Vote for 2)

Tracy Santagate (DEM) 123
Lydia Wright (DEM) 122
Write-in 3

Council Member for Burke, Franklin County (Vote for 2)

Paddy J. Wheeler (REP) 126
Eric Ashlaw (REP, LTY) 114
REP 110
LTY 4
Write-in 0

Council Member for Chateaugay, Franklin County (Vote for 2)

James Harrigan Jr. (REP) 129
Scott Cowan (REP) 116
Write-in 4

Council Member for Constable, Franklin County (Vote for 2)

Clyde R. Wilson (DEM) 68
Michael T. Leahy (DEM) 83
Write-in 5

Council Member for Dickinson, Franklin County (Vote for 2)

Dolores Rice (REP) 94
Stewart White Jr. (REP) 97
Write-in 0

Council Member for Duane, Franklin County (Vote for 2)

Laura M. Paquin (REP) 43
Rita G. Gordon (REP) 37
Write-in 0

Council Member for Fort Covington, Franklin County (Vote for 2)

Christine Benway (DEM) 104
John Cushman (DEM) 102
Write-in 0

Council Member for Franklin, Franklin County (Vote for 2)

Leo Demong (DEM) 151
Richard Brandt (DEM) 133
Write-in 6

Council Member for Harrietstown, Franklin County (Vote for 2)

Ashley Milne (DEM, REP) 522
DEM 376
REP 146
Jeremy Evans (DEM, REP) 531
DEM 368
REP 163
Write-in 14

Council Member for Malone, Franklin County (Vote for 2)

Paul J. Walbridge (DEM) 899
Jody P. Johnston (DEM) 899
Write-in 9

Council Member for Moira, Franklin County (Vote for 2)

Adam Deuyour (DEM) 376
Justin Robinson (DEM, REP) 431
DEM 170
REP 261
Darrin Jock (REP, CON) 358
REP 296
CON 62
Write-in 1

Council Member for Santa Clara, Franklin County (Vote for 2)

Andrew McGill (REP) 56
Jude Capalbo (REP) 65
Write-in 3

Council Member for Tupper Lake, Franklin County (Vote for 2)

Timothy Larkin (REP) 399
Crystal M. Boucher (REP) 404
Write-in 7

Council Member for Waverly, Franklin County (Vote for 2)

Clara Hartson (DEM) 206
Daniel J. Doman (REP) 134
Tim Baker (REP) 168
Write-in 1

Council Member for Westville, Franklin County (Vote for 2)

David Leonard (DEM) 52
Sean Barnes (DEM) 87
Brett Durant (REP, WST) 128
REP 113
WST 15
Write-in 0

Council Member 2yr Unexpired Term for Franklin, Franklin County (Vote for 1)

Susan Alexander (DEM) 149
Write-in 4

Council Member 2yr Unexpired Term for Santa Clara, Franklin County (Vote for 1)

Ryan Schneider (REP) 55
Write-in 2

Town Justice for Bangor, Franklin County (Vote for 1)

Jim Sorrell (DEM, REP) 179
DEM 63
REP 116
Write-in 161

Town Justice for Bellmont, Franklin County (Vote for 1)

Glenda King (SUN) 156
Write-in 0

Town Justice for Brighton, Franklin County (Vote for 1)

Russ DeFonce (DEM, CON) 145
DEM 106
CON 39
Write-in 0

Town Justice for Dickinson, Franklin County (Vote for 1)

Randy Farmer (REP) 102
Write-in 0

Town Justice for Waverly, Franklin County (Vote for 1)

Lawrence Fraser (DEM) 277
Write-in 0

Superintendent of Highways for Bangor, Franklin County (Vote for 1)

Jamie St.Hilaire (DEM, REP) 313
DEM 128
REP 185
Write-in 0

Superintendent of Highways for Bellmont, Franklin County (Vote for 1)

Lee Davis (SUN) 162
Write-in 0

Superintendent of Highways for Bombay, Franklin County (Vote for 1)

Jamie Durant (DEM, INT) 139
DEM 115
INT 25
Write-in 19

Superintendent of Highways for Brandon, Franklin County (Vote for 1)

Jary Marshall (REP, INT) 65
REP 63
INT 2
Write-in 1

Superintendent of Highways for Brighton, Franklin County (Vote for 1)

Andy Crary (DEM, CON) 146
DEM 103
CON 43
Write-in 0

Superintendent of Highways for Chateaugay, Franklin County (Vote for 1)

Roger Labombard (DEM) 139
Write-in 0

Superintendent of Highways for Dickinson, Franklin County (Vote for 1)

Eric Hazen (REP) 101
Write-in 2

Superintendent of Highways for Fort Covington, Franklin County (Vote for 1)

Lynden Greene (DEM) 108
Write-in 2

Superintendent of Highways for Franklin, Franklin County (Vote for 1)

Jacques J. DeMars (DEM, INT) 157
DEM 140
INT 17
Write-in 5

Superintendent of Highways for Moira, Franklin County (Vote for 1)

Mike Helm (DEM, REP) 611
DEM 254
REP 357
Write-in 7

Superintendent of Highways for Tupper Lake, Franklin County (Vote for 1)

William Dechene (REP, MLP) 500
REP 426
MLP 74
Write-in 2

Superintendent of Highways for Waverly, Franklin County (Vote for 1)

Roger C. Hartson Jr. (DEM) 211
Robert R. Mayville (REP) 125
Write-in 3

Tax Collector for Bangor, Franklin County (Vote for 1)

Mary Cartier (DEM, REP) 317
DEM 123
REP 194
Write-in 1

Tax Collector for Bellmont, Franklin County (Vote for 1)

Stacie M. Mailloux (SUN) 154
Write-in 0

Tax Collector for Bombay, Franklin County (Vote for 1)

Ann Dabiew (DEM) 157
Write-in 0

Tax Collector for Brandon, Franklin County (Vote for 1)

Mary Gokey (REP) 63
Write-in 0

Tax Collector for Burke, Franklin County (Vote for 1)

Tammy L. Spinner (REP) 130
Write-in 0

Tax Collector for Chateaugay, Franklin County (Vote for 1)

Lynn Harrigan (REP) 130
Write-in 0

Tax Collector for Dickinson, Franklin County (Vote for 1)

Dolores Clark (REP) 105
Write-in 0

Tax Collector for Fort Covington, Franklin County (Vote for 1)

Karen Stowell (DEM) 112
Write-in 0

Tax Collector for Moira, Franklin County (Vote for 1)

Cindy Gale (DEM, REP) 597
DEM 253
REP 344
Write-in 0

Tax Collector for Waverly, Franklin County (Vote for 1)

Amy White (REP) 303
Write-in 1

Village Mayor for Malone, Franklin County (Vote for 1)

Mary Scharf (DEM) 350
Andrea M. Dumas (REP, VOP) 586
REP 544
VOP 42
Write-in 3

Village Mayor for Tupper Lake, Franklin County (Vote for 1)

Mary Fontana (REP, INT) 298
REP 259
INT 39
Write-in 8

Village Trustee for Malone, Franklin County (Vote for 2)

Boyce Sherwin (DEM) 308
Brian S. Langdon (DEM) 483
Archie McKee (REP) 518
Mike Maneely (REP) 434
Write-in 1

Village Trustee for Tupper Lake, Franklin County (Vote for 2)

David Haji Maroun (REP) 223
Leon LeBlanc (REP) 227
Write-in 9

Village Justice for Tupper Lake, Franklin County (Vote for 1)

Christopher Delair (REP) 293
Write-in 2

Proposal number one, an amendment for Franklin County (Vote for 1)

Yes 3,142
No 1,909

Proposal number two, an amendment for Franklin County (Vote for 1)

Yes 3,448
No 1,584